Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk i wypełnisz formularz kontaktowy.
Pokazuje jaki jest jego ogólny wynik finansowy oraz efektywność poszczególnych rodzajów działalności, które analizowany podmiot wykonuje. Rachunek wyników powszechnie nazywany jest również Rachunkiem zysków i strat, w skrócie RZiS.
Przychody i koszty ewidencjonowane w RZiS dotyczą 4 obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa:
Przychody z podstawowej działalności
- (minus)
Istotną kategorią finansową dla analizy rachunku wyników jest EBITDA (ang. earnings before interest, taxes, depreciation and amortization), czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.
Na potrzeby analizy finansowej przedsiębiorstwa, przy ocenie zdolności kredytowej przyjmuje się w uproszczeniu, że wielkość EBIDTA to suma wyniku na działalności operacyjnej oraz amortyzacji środków trwałych (materialnych i niematerialnych).
EBITDA ma znaczenie np. przy określaniu wysokości limitu kredytowego dla firmy. Akceptowalny poziom zadłużenia finansowego przedsiębiorstwa (suma kredytów, leasingów, pożyczek, itp.) nie może być wyższy niż 4x EBITDA (czterokrotność). Jeśli poziom ten jest wyższy, to stanowi przesłankę negatywnej oceny zdolności do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania przez badany podmiot.
Wskaźnik EBIDTA wykorzystywany jest również do sporządzania wyceny firmy przy zastosowaniu metody porównawczej.
Koszty operacyjne w ujęciu porównawczym:
Koszty operacyjne w ujęciu kalkulacyjnym:
Rachunek zysków i strat ma również bezpośredni wpływ na bilans przedsiębiorstwa. Wynik finansowy netto (zysk lub strata) z danego roku obrachunkowego jest ewidencjonowany w bilansie po stronie pasywów, w pozycji kapitały własne.
Celem analizy rachunku wyników jest ustalenie źródeł osiąganego wyniku finansowego oraz czynników mających wpływ na jego zmienność w czasie, wzrost lub spadek.
Istotne jest również zbadanie relacji między poszczególnymi pozycjami w rachunku wyników oraz ich wielkościami.
Przykładem może być analiza przedsiębiorstwa produkcyjnego, które na koniec okresu sprawozdawczego osiągnęło zysk netto, ale wynik z podstawowej działalności operacyjnej był ujemny. Końcowy zysk netto był wynikiem sprzedaży części majątku trwałego przedsiębiorstwa.
Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk i wypełnisz formularz kontaktowy.
Wartościowe porady i gotowe rozwiązania z branży finansowej i ubezpieczeniowej dla Twojego biznesu.
Korzystaj z nich bezpłatnie po zapisaniu się do newslettera.
Możesz spodziewać się maksymalnie jednej wiadomości tygodniowo.